שמנים אתריים: שימושים עיקריים

שמנים אתריים מהווים את הבסיס לתורות רבות בתחום הרפואה המשלימה. רבים מכירים את שילוב המילים הזה מהארומתרפיה, העוסקת קודם כל בריחות של שמנים אלה ובהשפעתם החיובית על גוף ונפש האדם. ההשפעה הזאת מתבססת על מספר תגובות של הגוף לשמנים האתריים, אך לא רק לריח עצמו, אלא גם למגע שלהם על הגוף.

האמנות של ערבוב שמנים

ארומתרפיה מבוססת על שילוב בין שמנים אתריים שונים לבין שמני בסיס – כגון שמן זית, שמן  שקדים וכו'. ניתן להבדיל בין שמן אתרי לשמן מיצוי בקלות – האתריים הינם הרבה יותר מרוכזים ונמכרים בבקבוקוני זכוכית קטנים, בעוד שמני מיצוי מסופקים בקופסאות גדולות יותר. ערבוב בין שמנים שונים מביא להקלה בתופעות לא נעימות רבות. השימוש בשמנים הינו מאוד אינדיווידואלי, ותמיד מומלץ להיעזר בייעוץ מקצועי בעת תחילת ההתנסות בשמנים האתריים.

שימושים שונים של שמנים אתריים

השמנים האתריים מרכזים בתוכם את התמצית של המאפיינים החיוביים של הצמח ממנו הם מופקים. כמו כן, המחיר של השמנים האתריים נקבע על פי כמות חומרי הגלם הדרושה לשם הפקת בקבוקון השמן. לדוגמא, שמן וורדים הינו יקר ביותר משום שעל מנת להפיק כמות שמן קטנה נדרשים עלי כותרת רבים של וורדים על מנת להפיק כמות קטנה זו של השמן.

בנוסף, שמנים שונים מספקים את המטרות הבאות:

שמן רוזמרין – שמן קלאסי בתחום הארומתרפיה, שלאחרונה הוכח כמשפר הזיכרון.

שמן ציטרונלה – אמצעי טבעי להרחקת יתושים – מאופיין בריח נעים לאדם, יתרון משמעותי על פני האמצעים הכימיים להרחקת חרקים.

שמן ציפורן – שמן המשמש כאמצעי חיטוי, לכן מומלץ למריחה באזורים הנוטים לדלקות, כגון ציפורניים, מסייע בטיפול כנגד אקנה ואקזמות מכל הסוגים ומקל על טיפול והתרפאות של כיבים.

שמן שקדים – אחד משמני הבסיס הנפוצים ביותר. נשים בהיריון עושות פעמים רבות עיסויי של הפרניום כחלק מהכנה ללידה, להגמשה של העור בפתח הנרתיק, בכדי לצמצם את הסיכונים לקרעים בעת הלידה.

שמנים אתריים לטיפול בעור הפנים – שילוב של שמן אתרי מסוגים שונים המבוססים על צמחים ומשי מהווה פתרון מצוין ליובש בעור הפנים.

שמנים לעיסויים 

שמן

שימוש נפוץ נוסף של שמנים אתריים הינו לעיסויים מכל הסוגים. השמן נוטה להתחמם מהגוף ובתגובה להשיב את החום הזה לגוף, דבר התורם להרפייה של כל האזורים הבעייתיים: שכמות, גב תחתון, צוואר, ועוד. ניתן להיעזר בשמנים גם לעיסוי עצמי. מומלץ במיוחד לספורטאים המעוניינים לשחרר שרירים לאחר אימונים מאומצים.

בנוסף לכל זאת, כל שמן מספק תחושות נעימות שונות (למשל, שמן הלבנדר ידוע כמרגיע מאוד ויכול אף לסייע בטיפול בפוסט-טראומה, היפראקטיביות ועוד).

גם אם אינכם חסידים גדולים של הרפואה האלטרנטיבית, הטיפול בשמנים אתריים מהווה תהליך נעים ומפנק בעיקר, שהתועלת שלו ניכרת גם בקרב האנשים הסקפטיים ביותר. עם זאת, חשוב לציין שלא מדובר בתחליף לטיפול רפואי וייעוץ מומחים.