חשיבותו של מגנזיום לספורטאים

הקדמה: מגנזיום הוא מינרל המצוי בתאי הגוף, והקשור בתהליכים מרכזיים, שבין השאר נמנים עליהם מטבוליזם אנרגטי, נשימה אירובית ואנאירובית, ייצור חלבונים, ומטבוליזם של פחמימות. מגנזיום הוא אחד המינרלים החשובים והנחוצים ביותר בעת ביצוע פעילות גופנית, בה קשורים תהליכי יצור ושחרור אנרגיה. יחד עם זאת, אותה פעילות מאופיינת גם באובדן המגנזיום הנוצר עקב הזעה מוגברת במהלכה. ספורטאים נוהגים להקפיד על תזונה עתירת פחמימות בתקופת אימוניהם, ובכך גורמים ליצור מוגבר של אינסולין בגוף, הגורם כתופעת לוואי להפחתת כמויות מגנזיום, מה שגורם בסופו של דבר לפגיעה במעגל האנרגיה הנדרשת לקיום הפעילות הגופנית המאומצת.

במאמר זה נבחן את השאלה מהי חשיבותו של המגנזיום לגופו של הספורטאי?

מדוע חשוב מגנזיום לפעילות גופנית מקצועית?

תוסף תזונה מגנזיום

מחקרים מראים כי מחסור מגנזיום בגוף עלול לגרום לפגיעה ביכולת הגופנית, וכי הוספתו לגוף דרך תוספי תזונה מביאה לשיפור מיידי בכושר הגופני – תוך מספר ימים קצר. עוד עולה מהמחקרים, כי בעת ביצוע פעילות גופנית אינטנסיבית, במיוחד כשמדובר בפעילות אנאירובית, הפרשת המגנזיום בשתן גוברת, ולפיכך נדרש להשלימה. מחקרים נוספים, הקושרים בין מגנזיום ובין פעילות גופנית, מגלים כי תוספת מגנזיום בתזונתם של ספורטאים מגבירה את חילוף החומרים שלהם, וכי מחסור במגנזיום עלול לגרום לפגיעה בתפקודם של אנזימים בעלי תפקיד חשוב בפעילות גופנית מוגברת. אותם מחקרים מגלים, כי מגנזיום משפר את הכוח והחוזק של השריר, בעיקר של השריר הארבע ראשי בירך, ובמיוחד עבור ספורטאים הנדרשים לשמירה על משקל גוף נמוך, דוגמת מתעמלים ורקדנים, שבתזונתם נמצאה כמות מגנזיום נמוכה בהמלצת ארגון הבריאות האמריקאי.

מהן ההנחיות לנטילת תוספי תזונה מסוג מגנזיום עבור ספורטאים?

תוסף תזונה מגנזיום נועד כדי למנוע מחסור, ומומלץ לצרוך אותו לאחר הפעילות הגופנית, ובמיוחד לפני השינה, שאז נעזר בו הגוף על מנת להרפות את השרירים ולהקל את התאוששותם מהמאמץ. בעת שהפעילות הגופנית מבוצעת בחוץ או במקום חם, מומלץ ליטול תוספי תזונה מסוג מגנזיום כבר בעת סיומה, על מנת למנוע את התכווצויות השריר, היות ואותו מגנזיום מעודד את פירוק חומצת החלב. מומלץ שלא ליטול יותר מכדור אחד או שניים ביום (כתלות במשקל הגוף), ויש להקפיד על המינונים, היות ולכל חברת תוספי תזונה ישנם מינונים שונים של מגנזיום במוצריה. חשוב לדעת, כי מגנזיום מצוי גם במרבית המשקאות האיזוטוניים, ולא תמיד מומלץ לשתות אותם למי שאינם ספורטאים מקצועיים המתאמנים יותר מארבע פעמים בשבוע.

תוספי מגנזיום מומלצים רק לאחר התייעצות עם דיאטן או רופא ספורט, היות ועודף מגנזיום עלול לגרום לעיתים לבעיות עיכול ולהפר איזוני מינרלים בגוף. מי שאינם יכולים או רוצים לקחת תוספי המגנזיום בכמוסות, יכולים לעשות כן באמצעות תזונה מתאימה ועשירה במגנזיום, הכוללת פירות יבשים (תמרים ותאנים), אגוזים, פקאנים וקמחים מחיטה מלאה, וכן במוצרים דוגמת חמאת בוטנים, קקאו ושקדים.