רפואה סינית – איך, מה ולמה

סין היא המדינה היחידה מכל המדינות שבה הרפואה הקונבנציונאלית והרפואה המסורתית, הלא היא רפואה סינית, יושמו זה לצד זה בכל הרמות של מערכת הבריאות. לרפואה סינית קלאסית  יש גישה תיאורטית ומעשית ייחודית לטיפול במחלות, גישה שפותחה במשך אלפי שנים. טיפולים מסורתיים ברפואה סינית כוללים צמחי מרפא, דיקור, אקופונקטורה ועיסוי.מרכיבים אלה מהווים כמעט חצי מסך כל טיפולי הבריאות שנערכים בסין. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות  מוכיחים את יעילותה הקלינית של רפואה סינית מסורתית, גישה משולבת לריפוי מחלות באמצעות שילוב של הרפואה המערבית עם הגישות המסורתיות.רפואה סינית

קרוב לאלפי שנים ברפואה הסינית הקלאסית התפתחה גישה תיאורטיים ומעשיים לטיפול ומניעה של המחלה. המקור המתועד הראשון של תורת רפואה סינית, ג’ינג ניי הואנגדי (“קלאסיקה הפנימית של הקיסר הצהוב”) נכתב בין 300 לפנה”ס ו 100 לפנה”ס. הספר הזה מתאר את האבחון והטיפול של מגוון גדול מאד של הפרעות ונותן ייעוץ לגבי אורח חיים בריא, פעילות גופנית, דיאטה ועוד, וכל זה תואם בצורה שלא תיאמן גם עם ההמלצות הנוכחיות למניעת מחלות כרוניות.  בספר יש גם ייעוץ תזונתי מדויק על איך להימנע ממחלות שונות.

בדומה למרבית הטכניקות של הרפואה המסורתית, בסיס תיאורטי לאבחון של רפואה סינית מסורתית לא ניתן להסבר במונחים של אנטומיה ופיזיולוגיה מערביים. היא מושרשת עמוק בתוך הפילוסופיה, הלוגיקה, והאמונות של התרבות הזו ששונה מאד מאיתנו, המערביים, ומובילה תפיסה אחרת של מחלה ובריאות.

בית המרקחת הסיני הקלאסי מציע מגוון של שילובים צמחיים המשמשים לטיפול במגוון רחב של מחלות. גישה טיפולית זו זכתה להתעלמות על ידי אנשים רבים, שדבקו אך ורק ברפואה הקונבנציונלית. ההוכחה המדעית של אימות קליני של צמחים אלה מחייבת גישה מחמירה הכוללת מבחנים כימיים וביולוגיים על בעלי חיים,  ניסויים קליניים ועוד – גישה שרפואה סינית פשוט איננה מאמינה בה.