כמה עובדות חשובות על ההומיאופתיה

בשנים האחרונות נכנסו לתחום הרפואה האלטרנטיבית גישות שונות ומגוונות, החל בדיקור סיני ועד לפרחי באך. אחת הבולטות שבהן היא ההומיאופתיה המבוססת על שלושה עקרונות בסיסיים.

תחילת דרכה של ההומיאופתיה באדם סקוטי בשם סמואל האנמן שחי לפני כמאתיים שנה, והחל להגות את הגישה אחרי שעבד על תרגום כתבים רפואיים. לאורך השנים חיבר האנמן את העקרונות שמנחים את ההומיאופתיה עד היום. הראשון שבהם מתייחס אל גורם המכונה כוח החיים שזורם בגוף, ושיכול בנסיבות שונות להיפגע ומכאן נוצרת מחלה. השני הוא שנית לעורר את כוח החיים לפעולה רלוונטית אם משפיעים על הגוף באמצעות חומר הדומה למחלה עצמה. השלישי הוא שאת החומר הזה יש לתת במינון נמוך ככך האפשר, ולמעשה אפסי, על ידי סדרת דילולים ארוכה שלו בתוך מים. אלו שלושת העקרונות הבסיסיים של ההומיאופתיה המשמשת גם כיום, ובאמצעותה מטפלים בשורה ארוכה של מחלות ובעיות בריאותיות, כמו מיגרנות וכאבי ראש, אלרגיות ואסטמות, בעיות במערכת העיכול ובכבד, ועוד.

 

טיפול הומיאופתי בבעיות של מערכת העיכול

אנשים רבים סובלים מבעיות במערכת העיכול בדרגות חומרה שונות, החל בשלשולים ועצירות מדי פעם, דרך מחלות כרוניות כמו קרוהן וקוליטיס כיבית, ועד לפגיעה בכבד. באמצעות ההומיאופתיה ניתן לקבל טיפול לבעיות אלו, לרבות בבטן כואבת או נפוחה. במקרה זה, הרמדי שנותן ההומיאופת מכוונת להעלאת האנרגטיקה של הגוף, של המטבוליזם ושל מערכת החיסון, ומכאן קיימת השפעה חיובית על כלל התפקוד הגופני. במילים אחרות, לא מדובר דווקא בטיפול ספציפי לעצירות או לשלשול, אלא טיפול המותאם באופן אינדיבידואלי לאדם, המשפר את תפקודו הכללי ומכאן גם את הבעיה שממנה הוא סובל במערכת העיכול.

 

הומאופתיה

 

תשאול ראשוני ומשך הטיפול בהומיאופתיה

אחד השלבים החשובים ביותר של הטיפול ההומיאופתי הוא התשאול הראשוני, המבוסס על שאלות רבות שנודעות לבעיה המסוימת של המטופל, וכן אודות בעיות אחרות שמהן הוא סבל לאורך השנים, וגם על הרגלי היום יום שלו ודפוסי האישיות המיוחדים שלו. זאת, לאור התפיסה הבסיסית שמנחה את ההומיאופתיה, לפיה בריאות האדם היא מכלול המערב את התנהגותו, מצבו הפיזי, הרגשי, הקוגניטיבי והרוחני. ומכיוון שכל אדם שונה מרעהו כך גם משך הטיפול משתנה ממטופל למטופל, כאשר ההומיאופת עוקב אחר תגובתו לרמדי וכתוצאה ממנה יודע כיצד להמשיך בטיפול, למשל לשנות את הרכב הרמדי או את מינונה.

חשוב להדגיש כי ההומאופתיה אינה עומדת בניגוד לטיפול הקונבנציונאלי, ובמקרים רבים אפשר לשלב בין שני סוגי הטיפולים במקביל. יחד עם זאת, במידה שהטיפול ההומיאופתי מצליח, יש לו יתרון מסוים על פני הרפואה הקונבנציונאלית, בכך שבתרופות שלו אין חשש לאלרגיות ולהרעלות, ואין בו טיפולים פולשניים או כירורגיים.

אמנם עוד מתקיים ויכוח ער אודות הביסוס המדעי של הומיאופתיה והעקרונות שמאחוריה, אך אין ספק כי היא זוכה לפופולאריות גבוהה בקרב מטופלים ותיקים וחדשים, כמו גם בקרב אנשי מקצוע מתחום הרפואה כמו ד"ר יעקב גלמן המקבל מטופלים בחיפה.