אבקת חלבון בדרך בטוחה

לכל מי שפגש ספורטאי, אתלט או אדם המתאמן באופן קבוע בחדר הכושר, בוודאי יצא להיתקל במונח תוספי תזונה ובפרט בתוספים כמו אבקת חלבון. תוספי תזונה באופן כללי הם חומרים כמו ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו ואחרים שהגוף אינו יכול לייצר בעצמו או מתקשה לייצר בכמויות הנדרשות ולכן זקוק להם ממקור חיצוני. עד מאה השנים האחרונות תוספים אלו היו מתקבלים מהמזון בלבד, אך עם העולם והמדע המתקדם והתעשייה המתפתחת, תוספים אלו החלו להימכר בכמויות עולות וגדלות לכל הדרישות. תוספי התזונה התבררו כה יעילים עד שכיום הפכו לדבר שגרתי כחלק מהתפריט הקבוע של אנשים רבים, במיוחד למי שמתאמן ומעוניין לשפר את ביצועיו ואת יכולותיו הגופניות.

 

מהי אבקת חלבון?

ישנם סוגים שונים של אבקות חלבון. הנפוץ מבינם וכן הנמכר ביותר בישראל הוא אבקת חלבון מי גבינה. חלב המכיל 13% מוצקים (השאר זה מים) כש1/4 מתוכם הם חלבונים המכילים חלבון מי גבינה וקזאין. אבקת חלבון מכילה ערכי BV גבוהים, אשר מעלים את איכות אבקת החלבון. סוגים נוספים של אבקות חלבון הן: אבקת חלבון מקזאין, אבקת חלבון מביצים, אבקת חלבון מסוים ועוד.

 

מי זקוק לאבקת חלבון?

אבקת חלבון

  • מתאמנים – לאנשים המתאמנים בחדר הכושר ומרימים משקולות כל יום ישנה המלצה לצרוך 1.8 גרם חלבון על כל ק"ג. לא כולם יכולים לאפשר לעצמם לצרוך מספיק חלבון באמצעות האוכל המוצק (חזה עוף, טונה, ביצים וכו') ולכן אבקת חלבון משמשת עבורם פתרון נפלא.
  • אותם אנשים אשר מעוניינים לגוון את התפריט שלהם. כך למשל יוכלו ליהנות מאבקת חלבון במגוון רחב של טעמים, לערבב אותם עם מים/חלב לפי הטעם ופשוט ליהנות מהזנה נכונה של הגוף בטעמים מופלאים: בננה, שוקולד, קרמל, תות, קרם עוגיות ועוד)
  • לאנשים שאין להם זמן/יכולת להכין לעצמם אוכל הכולל חלבון (חזה עוף, טונה וכד') באותה נקודת זמן או בכלל. אבקת החלבון מספקת מענה קל ומהיר לאותם אנשים, שכל מה שהם צריכים לעשות הוא לשלוף את האבקה והבקבוק, לערבב במידה נכונה עם מים/חלב לפי הטעם ולשתות.

טיפ: יש לזכור כי אבקת חלבון בלבד אינה יכולה להזין את הגוף וכי אינה מהווה תחליף למוצרים מוצקים, אשר בהם ישנם מינרלים, ויטמינים וסיבים תזונתיים שאין אותם באבקת החלבון והגוף שלכם זקוק להם. לכן מומלץ לשלב את האבקה בתפריט שלכם ולא במקומו.

 

אילו טעמים מומלצים יותר של אבקת חלבון?

התשובה לשאלה זו אומנם לא חד משמעית, שכן אומר המשפט הידוע "עם טעם ורווח אין להתווכח". הרבה אוהבים בננה או שוקולד אך לכל אחד הטעם שלו ולכן לפני שאתם רוכשים מאגרים גדולים של אבקת חלבון לשנה הקרובה, רכשו בקבוק קטן תחילה מ2-3 טעמים מועדפים עליכם והשתמשו בהם. הטעם האהוב עליכם ביותר יהיה זה שתוכלו להזמין ממנו בכמות גדולה יותר בהמשך.